Patriotyzm. To postawa szacunku i oddania własnej ojczyźnie. Gotowość do jej obrony w każdej chwili. A polski patriotyzm? Poświęcenie, przelana krew i ofiarowanie siebie ojczyźnie – to były jego wyznaczniki z czasów wojen czy zaborów. Właśnie dlatego, wielu młodych, polskich obywateli, wiąże to pojęcie z bohaterstwem starszego pokolenia, któremu przyszło żyć w tamtych trudnych czasach.

Obecnie jednak, kiedy Polska cieszy się niepodległością i jest państwem demokratycznym, młodzi ludzie nie muszą przelewać krwi za jej suwerenność. Patriotyzm z dawnych lat, staje się coraz bardziej niemodny i niepotrzebny, a jego pojęcie kojarzy się młodym pokoleniom głównie z jakąś tradycją starych ludzi. Czy jednak ta piękna postawa ma odejść do lamusa na zawsze?

Podczas apelu „Zakochaj się w Polsce” staraliśmy się udowodnić, że to nie musi się tak skończyć. Pokazaliśmy na czym może polegać współczesna miłość do ojczyzny i udowodniliśmy, że w dzisiejszych czasach każdy może być patriotą.

Swoją obecnością podczas apelu i małego poczęstunku z refleksją na temat poruszanych tematów zaszczycili nas:

Pan Grzegorz Wysocki, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota,

Ksiądz Proboszcz dr Roman Borkowski,

Pani Agnieszka Dubielecka, kierownik biblioteki „Przy Baleya”,

Pani Grażyna Gnatowska, kierownik Klubu osiedlowego „SURMA”,

Pana Karol Jarosz, wolontariusz Szlachetnej Paczki,

Pan Wiesław Figiel, Radny Dzielnicy Ochota,

Dyrekcja i domownicy Domu Pomocy Społecznej „Chemik”,

Pan Mariusz Twardowski, Koordynator do spraw kombatantów wraz z podopiecznymi,

Pan Włodzimierz Dusiewicz „Dusza”, powstaniec warszawski,

Pan Arkadiusz Gołębiewski, reżyser i dyrektor festiwalu „Niepokorni, Niezłomni Wyklęci”.

 

Pod koniec uroczystości głos zabrał Pan Burmistrz, Grzegorz Wysocki, który podkreślił wartość współczesnego patriotyzmu oraz Pan Arkadiusz Gołębiewski, który zachęcał do spotykania się z kombatantami i wysłuchiwania ich jakże ciekawych, choć przerażających historii.

Dziękujemy wszystkim gościom i uczniom za przybycie i mamy nadzieję, że kolejne 100-lecie będzie dla nas równie łaskawe co to właśnie mijające. Zakochajmy się w Polsce!

Kategoria: Aktualności

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 280
ul. Gorlicka 3
02-130 Warszawa

SEKRETARIAT
Tel/Fax.:22 658 34 30
Email:

Szkoła podstawowa nr 280 w Warszawie
Skip to content