W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Walka o Jej suwerenność trwała ponad sto lat. Polacy brali udział w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym. Jednak marzenia o wolności spełniły się dopiero wraz z zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość.

Wizyta w Muzeum Historii Polski

W setną rocznice tych wydarzeń wybraliśmy się na warsztaty organizowane przez  Muzeum Historii Polski, na których dowiedzieliśmy się o czasach zaborów. Szukaliśmy też odpowiedzi na pytanie: komu zawdzięczamy niepodległość – politykom, żołnierzom, dyplomatom, działaczom społecznym czy może anonimowym obywatelom? Poznaliśmy życiorysy wybitnych działaczy niepodległościowych bez których nie byłoby  II Rzeczpospolita: Józefa Piłsudskiego, Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Dowiedzieliśmy się też o kształcie Odrodzonej Polski: jej granicach, obywatelach i ustroju.

Na warsztatach poznaliśmy jeden z najważniejszych wątków polskiej historii.

autor: P. P.

Wizyta w Muzeum Historii Polski

 

 

 

 

 

Wizyta w Muzeum Historii Polski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta w Muzeum Historii Polski

 

 

 

Wizyta w Muzeum Historii Polski

 

Wizyta w Muzeum Historii PolskiWizyta w Muzeum Historii Polski

 

 

Wizyta w Muzeum Historii PolskiWizyta w Muzeum Historii Polski

 

 

Wizyta w Muzeum Historii Polski

Kategoria: 6C, Bez kategorii

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 280
ul. Gorlicka 3
02-130 Warszawa

SEKRETARIAT
Tel/Fax.:22 658 34 30
Email:

Szkoła podstawowa nr 280 w Warszawie
Skip to content