Tydzień Mózgu – Co się kryje w głowie?

W ramach obchodzonego Tygodnia Mózgu w środę, 28 kwietnia 2021 r., klasa 7B uczestniczyła w lekcji biologii online pt.: „Niezwykły układ nerwowy – ewolucja, budowa i funkcje mózgu”, którą poprowadziła Pani dr hab. Katarzyna Bartkowska z Instytutu Nenckiego Fundacji Wspierania Nauk Biologicznych.

Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, że układ nerwowy jest bardzo skomplikowanym układem, który umożliwia prawidłowe reagowanie organizmu na bodźce, właściwe orientowanie się w przestrzeni i przystosowanie się do środowiska. Poszczególne części układu nerwowego ulegały zróżnicowanej ewolucji czego efektem jest większa koncentracja neuronów w określonych częściach tego układu, a dzięki temu większa efektywność i szybkość jego funkcjonowania. Podczas wykładu poruszone zostały zagadnienia związane z ewolucją układu nerwowego zwierząt bezkręgowych i kręgowców. Omówione zostały również rodzaje komórek, które budują układ nerwowy, pokazana została też ich różnorodność oraz sposób przekazywania informacji. Wykład przybliżył uczniom tajniki anatomii mózgu i funkcji poszczególnych jego struktur. Była też możliwość zapoznania się ze sposobami badania układu nerwowego prowadzonymi przez neurobiologów.

Anna Hurkała