Stanisław Moniuszko – Verbum nobile

W ramach cyklu „Spotkań z muzyką” w naszej szkole odbył się kolejny koncert w związku ze zbliżającymi się w maju obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej.

Mieliśmy okazję wysłuchać i obejrzeć jednoaktówkę z 1861 roku pod łacińskim tytułem Verbum nobile („słowo szlacheckie”). Jest to opowieść o miłości, której na przeszkodzie stoi właśnie dane nierozważnie, ale w zgodzie ze staropolskim obyczajem, szlacheckie słowo honoru. Chociaż Moniuszko zdaje się z tego drwić, to jednak świat szlacheckich dworków i ich mieszkańców przedstawia z czułością i szacunkiem. Pogodny, sielankowy charakter dzieła, pełna uroku, polska z ducha muzyka, wreszcie zmysł dramaturgiczny kompozytora – wszystko to sprawia, że Verbum nobile skutecznie opiera się upływowi czasu i zachowuje swą atrakcyjność również dla współczesnych, „mniejszych” i „większych” odbiorców.