26 września w naszej szkole odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z muzykami Filharmonii Narodowej.

„Co brzmi w trzcinie ?” to tytuł koncertu w czasie którego mieliśmy okazję posłuchać kompozycji na saksofony. W programie znalazły się kompozycje oryginalne napisane na te instrumenty oraz opracowania muzyki dawnej i nowej, standardy jazzowe, a także przeboje muzyki filmowej.

Dowiedzieliśmy się, że saksofon to jeden z najmłodszych instrumentów akustycznych, został wymyślony przez belgijskiego konstruktora Adolphe”a Saxa. Początkowo wynalazek budził wiele kontrowersji, jednak wkrótce zdobył popularność i znalazł miejsce w muzyce jazzowej i rozrywkowej, a także klasycznej – solowej, orkiestrowej i kameralnej. Już wiemy, że istnieje dziewięć odmian saksofonu, różniących się od siebie wielkością i brzmieniem, z których cztery nasza publiczność miała okazję poznać, słuchając kwartetu saksofonowego: saksofon sopranowy, altowy, tenorowy, barytonowy.