Muzykoterapia dla Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i Osób Niewidomych

5 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyło się trzecie spotkanie  integracyjne  z muzykoterapii  z Mieszkańcami  Domów Pomocy Społecznej i Osobami Niewidomymi.

W zajęciach wzięły udział uczniowie klas 1-C, 2-A, 2-B,2-C, 4-A,4-C,5-B.Prowadziła zajęcia z muzykoterapii p.Natalia Sydorchuk.

Muzyka pełni nieocenioną rolę w życiu osób niepełnosprawnych. Świat muzyki wnosi radość, kształtuje smak życia, dodaje siły i wiary w przyszłość, jest źródłem głębokich przeżyć estetycznych i emocjonalnych. Niejednokrotnie uczucia negatywne znajdują w muzyce swój katalizator, a pozytywne są intensyfikowane. Dla osób niewidomych oraz ociemniałych, muzyka jest szczególnym darem, jest jedyną w pełni dostępną sztuką piękną.
Niektóre osoby niewidome uważają, że w chwilach głębokiego kryzysu muzyka staje się ostatnią deską ratunku. Dzięki niej mogą na nowo odnajdywać radość, siłę i głębię życia. Zabawy przy muzyce wpływają korzystnie na motoryczny i poznawczy rozwój dzieci. Dzięki ćwiczeniom muzykoterapeutycznym stymulowane są zmysły. Dzieci uczą się akceptacji własnych ograniczeń.

Dzięki muzykoterapii niewidome osoby oraz osoby w podeszłym wieku  stają się silniejsze psychicznie, świadomie posługują się swoim głosem, a także rozwijają zdolność bezpiecznego i samodzielnego poruszania się. Pogłębiają swoją wrażliwość i empatię, kształtują wrażliwość muzyczną, uczą się w jaki sposób pozbyć się negatywnych stanów emocjonalnych. Zdobywają umiejętności społeczne, w tym pracy w grupie.

Kategoria: Aktualności

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 280
ul. Gorlicka 3
02-130 Warszawa

SEKRETARIAT
Tel/Fax.:22 658 34 30
Email:

Szkoła podstawowa nr 280 w Warszawie
Skip to content