Naszą pierwszą lekturą, którą omawialiśmy w czwartej klasie była „Akademia Pana Kleksa”. Wszyscy pewnie dobrze znają przygody Adasia Niezgódki w krainie Ambrożego Kleksa, czytali książkę albo oglądali film, jednak za każdym razem można przeżywać tę bajkową podróż na nowo.

            Na początek, razem z całą klasą, opowiadaliśmy sobie nawzajem nasze wrażenia i na ich podstawie pisaliśmy plan wydarzeń oraz poznawaliśmy postacie i bohaterów. W grupach tworzyliśmy plakaty ilustrujące wybrane rozdziały z książki Jana Brzechwy. Następnie, rozwiązywaliśmy zadania dotyczące znajomości treści lektury, był to quiz wiedzy o książce pt. „Akademia Pana kleksa”. Bawiliśmy się w Kleksografię, czyli tworzenie rysunku z atramentowego kleksa. Angażowaliśmy naszą wyobraźnię aby narysować obraz inspirowany kształtem kleksa. Powstał np. wróbel, smok, Alladyn…. Na podstawie rozdziału „Świat dziurek” rozwiązywaliśmy różne zadania, jednym z nich było poszukiwanie w życiu codziennym przedmiotów z dziurkami na wylot. Kolejną zabawą było „Przędzenie liter”, które polegało na ułożeniu z kawałka kolorowej nitki lub kordonka wyrazu. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie otrzymywaliśmy różnokolorowe bajkowe piegi. I tak zakończyła się nasza niecodzienna wycieczka po magicznym świecie Ambrożego Kleksa.

autorka tekstu: Basia Marjańska

 

Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem Lekcje z Panem Kleksem

Kategoria: 4C

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 280
ul. Gorlicka 3
02-130 Warszawa

SEKRETARIAT
Tel/Fax.:22 658 34 30
Email:

Szkoła podstawowa nr 280 w Warszawie
Skip to content