W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” wraz z klasą 5B poznawaliśmy tajniki „design thinking” czyli myślenia/projektowania przestrzennego w Centrum Kreatywności w FabLabie.

Zanim przeszliśmy do części głównej warsztatów poznaliśmy pracownie: druku 3D, obsługi plotera laserowego, sztuki lutowania oraz podstaw krawiectwa. Zajęcia w takich pracowniach mają umożliwić nie tylko tworzenie i wykorzystanie pracowni FabLabu, ale są doskonałą okazją poznania wielu technologii i technik wytwórczych. Dodatkowo pozwalają na odkrycie nowej pasji.

Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy.

Chłopcy zdecydowali się na projektowanie przestrzenne w 3D, poznając programy rozwijające wyobraźnię przestrzenną oraz uczące nowoczesnej technologii. Pozwala to przygotowanie do wykonywania zawodów przyszłości. Uczniowie pracowali z programem do projektowania 3D, tworząc własne projekty zabawek lub przedmioty użytku codziennego.

Z kolei dziewczęta wyruszyły w ekscytującą wyprawę̨ na Marsa. Wcielały się w wybranych członków załogi, odgrywając rolę przypisaną danej postaci np. nadzorowanie czy pilotowanie. Wspólnie odkrywały kosmos, projektując i budując bazę̨ marsjańską̨. Korzystały przy tym z rożnych, dostępnych narzędzi i materiałów, dzięki czemu rozwijały swoją kreatywność́, a także poznawały, czym jest „design thinking”. Każda grupa miała okazję zaprezentować́ swoje pomysły na forum klasy, a także wybrać najważniejsze budowle do kolonizacji Marsa. Na końcu, po połączeniu wszystkich elementów, dziewczęta stworzyły wspaniałą makietę̨ bazy marsjańskiej!!! Makieta dzięki uprzejmości mamy Janka i Janka dotarła do szkoły:). Dziękujemy!!!