Dzień kultury ormiańskiej w SP 280

W piątek – 19.04.2024r. w ramach konkursu grantowego pod tytułem „Stacja integracja!” odbył się dzień kultury ormiańskiej.

Uczniowie klas 1-3 brali udział w przygotowanych grach ludowych Armenii, warsztatach tańca ludowego „Koczari” oraz częstowali się słodkościami – misiami, charakterystycznymi smakołykami ze stolicy Armenii.

Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których uczyli się gotować ormiańskie dania: pilaw, vospagur, harisę.

Nasze wydarzenie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele organizacji IOM Poland, będącej sponsorem projektu pod tytułem „Stacja integracja!” (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji jest agendą ONZ ds. migracji. IOM powstało w 1951 r. W skład organizacji wchodzą 173 kraje członkowskie, w tym od 1992 roku Polska), Pani Burmistrz Dorota Stegienka, Pan Wiceburmistrz Sławomir Umiński.

Do naszej szkoły uczęszcza ponad 60 uczniów obcokrajowców oraz prawie 100 osób różnych narodowości z 14 państw świata. Celami działań przeprowadzonych w ramach dnia kultury ormiańskiej były zatem integracja zespołu wielokulturowego, zniesienie bariery językowej, podniesienie poziomu współpracy między uczniami naszej szkoły.

Składam serdeczne podziękowania dla nauczycieli, którzy prowadzili warsztaty kulinarne. Jestem wdzięczna P. Karinie Drachal, P. Urszuli Kukli, P. Dorocie Siek, P. Renacie Zadrąg za okazane zaangażowanie i świetną organizację wydarzenia. Także podziękowania dla P.Wirginii Dum za zaproszenia, P.Katarzyny Chmielewskiej za pomoc w przygotowaniu prezentacji oraz P.Pawła Starczewskiego za prowadzenie gier.

Działania odbywają się w ramach projektu IOM finansowanego przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej

Koordynator projektu Natalia Sydorchuk