BANER POLSKO – NIEMIECKIEJ WSÓŁPRACY
Spotkanie młodzieży w Wolfsburgu
W dniach 31.05.-06.06.2023 nasza młodzież z klas ósmych udała się z rewizytą do szkoły partnerskiej w Wolfsburgu. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach wymiany uczniowskiej.
Gospodarze przygotowali dla nas ciekawy program spotkania. Podczas gry miejskiej uczniowie odkrywali ciekawe miejsca Getyngi a w Wolfsburgu zwiedzali fabrykę Volkswagena. Świetnym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu okazał się spływ kajakowy w Brunszwiku.
W szkole został zrealizowany wspólny projekt kulinarny. Uczniowie gotowali potrawy kuchni polskiej i niemieckiej.
Weekend nasi uczniowie spędzili wraz z rodzinami goszczącymi, gdzie mogli jeszcze bardziej poznać nową kulturę, zwyczaje i język.
W trakcie wizyty uczniowie tworzyli wspólne prezentacje multimedialne, które zostały zaprezentowane podczas spotkania z rodzicami.
Głównym źródłem finansowania projektu jest organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Projekt jest współfinansowany również przez rodziców.
Wymiana uczniowska z niemiecką szkołą z Wolfsburga
W dniach 24.04.-30.04.2023 gościliśmy w naszej szkole 13 uczniów ze szkoły z Wolfsburga. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach wymiany uczniowskiej.
Dla gości z Niemiec uczniowie z klas ósmych przygotowali m.in. zwiedzanie Starego Miasta oraz wizytę w restauracji z typową kuchnią polską. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wizyta na Stadionie Narodowym oraz widok z platformy widokowej Pałacu Kultury. Spacer po bulwarach wiślanych oraz zabawa w escape roomie okazała się mile spędzonym czasem.
Nasi koledzy z Wolfsburga mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych.
W trakcie wizyty uczniowie tworzyli wspólne prezentacje mutlimedialne, które zostały zaprezentowane podczas spotkania z rodzicami.
Głównym źródłem finansowania projektu jest organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Projekt jest współfinansowany również przez rodziców.
Od 2019r. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 280 w Warszawie współpracuje z niemiecką szkołą Neue Schule z Wolfsburga, z którą wspólnie realizuje program polsko-niemieckiej wymiany szkolnej. W szkolnej wymianie młodzieży wzięło udział 13 uczniów z klas ósmych. Projekt składał się z dwóch części: ze spotkania w Niemczech oraz z rewizyty w Polsce. Spotkania młodzieży odbywały się w maju. Każda z wymian trwała tydzień a uczniowie byli zakwaterowani u rodzin.
Koordynatorem szkolnej wymiany młodzieży jest p. Mariusz Zwoliński, który odpowiedzialny jest za dokumentację dot. dofinansowania oraz za wszelkie inicjatywy i działania w tym projekcie.
Celem szkolnej wymiany młodzieży polsko-niemieckiej realizowanej w Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 280 jest:
- Wykorzystanie języka obcego w praktyce i życiu codziennym
• Włączanie całej społeczności szkolnej w organizację spotkania młodzieży szkół partnerskich
• Doskonalenie pracy metodą projektu edukacyjnego
• Kontakt z żywym językiem
• Wspólne spędzanie wolnego czasu
• Poznanie kuchni regionalnej
• Uczenie się bycia dobrym gospodarzem i/lub miłym gościem
• Rozszerzanie i pogłębianie istniejącej wymiany młodzieży, pojednanie i wspieranie wspólnej odpowiedzialności polskiej i niemieckiej młodzieży za kształtowanie przyszłości wolnej Europy na podstawie podobieństw i różnic obyczajów danego kraju
• Nawiązanie prywatnych kontraktów i przyjaźni
• Tworzenie perspektywy trwałej współpracy
• Poznawanie tradycji narodowej
• Konfrontacja z stereotypami oraz ich niwelowanie
Podczas spotkań w Niemczech młodzież brała udział w zajęciach szkolnych. Uczniowie zwiedzali Wolfsburg i fabrykę Volkswagena oraz bawili się wspólnie podczas gry miejskiej. Interesująca była również całodniowa wycieczka do Berlina. W stolicy Niemiec podziwiano najważniejsze zabytki oraz poznawano historię miasta.
Dla gości z Niemiec przygotowano w Warszawie zwiedzanie Starego Miasta oraz Zamku Królewskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wizyta na Stadionie Narodowym oraz widok z platformy widokowej Pałacu Kultury. Spacer po bulwarach wiślanych oraz zabawa w escape roomie okazała się super spędzonym czasem.
Podczas spotkań w Warszawie i w Wolfsburgu uczniowie tworzyli wspólnie prezentacje mutlimedialne.
Głównym źródłem finansowania projektu jest organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Projekt jest współfinansowany również przez rodziców.
Zasady rekrutacji uczniów na wymianę młodzieży polsko-niemieckiej:
- Do projektu zostanie zrekrutowanych ok. 12 uczniów klas VIII szkoły podstawowej
- Rekrutacją objęci będą wszyscy chętni uczniowie klas VIII, którym przyznane zostaną punkty według następujących kryteriów:
- Ocena z języka angielskiego na świadectwie za ostatni rok szkolny: celująca –10 pkt, bardzo dobra –7 pkt, dobra –3 pkt
- Ocena z języka niemieckiego na świadectwie za ostatni rok szkolny: celująca –10 pkt, bardzo dobra –7 pkt, dobra –3 pkt
- Ocena z języka polskiego na świadectwie za ostatni rok szkolny: celująca –10 pkt, bardzo dobra –7 pkt, dobra –3 pkt
- Ocena z informatyki na świadectwie za ostatni rok szkolny: celująca –10 pkt, bardzo dobra –7 pkt, dobra –3 pkt
- opinia wychowawcy o aktywności społecznej, samodzielności, zaangażowaniu w życie szkoły
PROJEKT ERASMUS +
Od 1 września 2016r. nasza szkoła bierze udział w projekcie Erasmus+ , którego hasło przewodnie brzmi: „Wspólnie Osiągnijmy Najlepsze Wyniki – wizja szkół europejskich”. Celem projektu jest wymiana doświadczeń między nauczycielami oraz uczniami europejskich szkół, szczególnie w dziedzinie nauczania przedmiotów ścisłych. Jak zauważają autorzy projektu – walijskie Biuro Edukacji, bardzo ważny aspekt edukacji stanowi właśnie rozwijanie kompetencji w zakresie nauk ścisłych, technologii czy inżynierii. Umiejętności z tego zakresu gwarantują bowiem w bliższej i dalszej przyszłości zarówno znalezienie pracy na rynku europejskim, jak i satysfakcjonujące zarobki. Polska w ostatnich latach osiągnęła duży sukces w badaniach młodzieży szkolnej PISA – uzyskała wysoką lokatę w rankingu i w związku z tym znalazła się w kręgu zainteresowań walijskich placówek oświatowych, dążących do podniesienia jakości kształcenia w tej dziedzinie. W projekcie biorą więc udział szkoły z: Polski – Gimnazjum nr 49 przy ul. Smoczej i nasza szkoła, Hiszpanii i Walii.
Partnerami ze strony polskiej są Biuro Edukacji m. st. Warszawy oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych (WCIES). W ramach projektu nauczyciele wraz z uczniami będą wizytować wymienione szkoły, obserwować lekcje, omawiać je podczas warsztatów, dzielić się wrażeniami i wnioskami. Wypracują również konkretne rozwiązania, które przedstawią wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom do wdrożenia w szkołach. Efektem podjętych działań powinno być podniesienie jakości kształcenia przedmiotów ścisłych, a także większe zainteresowanie uczniów tymi przedmiotami.
Realizacja przedsięwzięcia przewidziana jest na 3 kolejne lata. W listopadzie 2016r. 2 nauczycielki z ramienia naszej szkoły wyjechały do stolicy Walii – Cardiff. W marcu natomiast Walijczycy i Hiszpanie odwiedzili Warszawę. W naszej szkole gościliśmy ich 29 marca, o czym pisaliśmy w aktualnościach. W czerwcu kolejni nauczyciele pojechali do Hiszpanii, aby przygotować październikowy wyjazd dzieci.
Cieszymy się bardzo, że to właśnie my zakwalifikowaliśmy się do tego projektu, choć wymaga on od nauczycieli i uczniów dużego zaangażowania i pracy.