PROGRAM SZKOLNEGO WOLONTARIATU 2015/2016

Wolontariat, jako organizacja charytatywna, ma za zadanie rozwijanie w człowieku dobra oraz bezinteresowną pomoc bliźnim. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uwrażliwiania się na potrzeby innych oraz budowania empatii poprzez różnego rodzaju działalności na rzecz potrzebujących.

Wolontariat szkolny działa pod opieką p. Krystyny Polak.

Cele:

1. Uwrażliwienie dzieci na krzywdę i potrzeby innych:
  2. Kształtowanie charakteru: ćwiczenie cierpliwości i opanowywanie emocji;
  3. Wyrabianie odpowiedzialności za siebie i innych;
  4. Przeciwdziałanie zniechęceniu, monotonii i nudy;
  5. Odnajdywanie w sobie energii potrzebnej do pomocy innym;
  6. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
  7. Rozwijanie kreatywności i zaradności.

Oto nasze zamierzenia na ten rok:

1. Tworzenie programu i nabór członków do wolontariatu – wrzesień 2015
  2. Przez cały rok szkolny podczas zebrań z rodzicami będziemy prowadzić już tradycyjnie naszą „Szlachetną Kawiarenkę”, ale musimy zmienić asortyment sprzedawanych „dań”. W miejsce ciast, postaramy się wprowadzić zdrowe kanapki, owoce i może soki. Tego będziemy się dopiero uczyć.
  3. W listopadzie zorganizujemy zbiórkę pomocy szkolnych włączając się do akcji Fundacji Asante, „Kredki dla Afryki”
  4. W grudniu wolontariusze najstarszych klas, w ramach współpracy z parafialnym zespołem Caritas, rozniosą paczki świąteczne dla rodzin wielodzietnych i biednych na terenie naszej parafii
  5. W 29 listopada, w I niedzielę adwentu poprowadzimy kiermasz naszych prac (ikony i szopki malowane na deskach, przydatne drobiazgi ozdobione techniką decoupage, pulpity do książek ozdabiane w wieloraki sposób, wieńce adwentowe, itp. Będziemy się spotykać przez cały listopad w każdą środę i sumiennie pracować, by mieć jak najwięcej artykułów do handlu na „Kiermaszu Adwentowym” .
  6. Zorganizujemy Finał Dzielnicowy „Szlachetnej Paczki” Fundacji „Wiosna”. (Nasi Wolontariusze przez dwa dni będą bardzo ciężko pracować pakując prezenty dla wytypowanych potrzebujących rodzin, piekąc ciasta i organizując wspaniałą dwudniową kawiarenkę, w której będziemy gościć darczyńców biorących udział w tej akcji.
  7. W tym roku szkolnym największym naszym wyzwaniem, będzie rozwinięcie długofalowej współpracy z Uniwersyteckim Klinicznym Szpitalem Dziecięcym. W ramach tej współpracy chcielibyśmy zorganizować:
  8. Kontynuowanie akcji „Książka” – dalsze gromadzenie dla szpitala księgozbioru literatury dziecięcej;
  9. Akcję „Zabawka”- zbiórka starych niezniszczonych zabawek i zakup nowych zabawek dydaktycznych z pieniędzy zarobionych w „Szlachetnej Kawiarence”
  10. Akcję „Gra planszowa” – zbiórka używanych, ale w idealnym stanie gier planszowych i zakup nowych gier z pieniędzy zarobionych w „Szlachetnej Kawiarence”
  11. Pragniemy być w szpitalu nie tylko z akcjami materialnymi, ale chcielibyśmy również pomóc dzieciom chorym spędzić ten trudny w szpitalu czas, np. wystawiając w świetlicy szpitalnej „Jasełka”, czy przychodząc pograć z nimi w gry planszowe, czy po prostu bawiąc się z nimi zabawkami. Ten sposób naszego wsparcia jest możliwy dla wolontariuszy z kl.IV-VI (tylko za specjalną zgodą rodziców!), ale pragniemy nasze maluchy z kl. I-III również już wciągać do pomagania innym, więc dla tych klas proponujemy:
  12. Przygotowanie nagrań z pozdrowieniem i życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia („od dzieci z kl. I-III – dla dzieci chorych w szpitalu”) – listopad/grudzień
  13. Stworzenie „Książeczek – bajeczek”- uczniowie kl. I-III tworzą książeczki dla chorych, przebywających w szpitalu dzieci.- (maj)

Myślę, że ten plan nie wyczerpuje i nie zaspakaja naszych możliwości, a potrzeby i akcje będą się „rodzić” w trakcie roku szkolnego.