W piątek 24  maja 2019  roku na godzinie wychowawczej nasza klasa VI c wybrała się na wycieczkę śladami miejsc pamięci narodowej w naszej dzielnicy Ochota.

Pierwszym odwiedzonym adresem była ulica Barska 4, gdzie na murze przyzakonnym znajduje się tablica projektu Karola Tchorka.

W tym miejscu 10.02.1944 roku hitlerowcy rozstrzelali 140 Polaków, była to publiczna egzekucja grupy więźniów Pawiaka i kolejna represja hitlerowska w odwecie za zgładzenie dowódcy SS-policji w okręgu warszawskim generała Kutschery przez grupę szturmową Armii Krajowej.

Drugim miejscem naszej pieszej wycieczki był budynek przy ulicy Grójeckiej 39, gdzie w latach 1939-1944 znajdowała się siedziba żandarmerii niemieckiej. W piwnicach bloków znajdowało się przejściowe więzienie dla Polaków aresztowanych lub schwytanych w łapankach ulicznych, dokonano w nim wielu potajemnych zbrodni na więźniach.

Nasz trzeci przystanek to ulica Wawelska 15 przy ulicy Grójeckiej, miejsce pamięci, które upamiętnia rozstrzelanie w dniu 5 i 19 sierpnia 1944 roku, chorych ówczesnego szpitala Instytutu Radowego wraz z personelem medycznym, zbrodni tej dokonali żołnierze brygady SS-Rona.

Ostatnim punktem postoju na trasie naszej wycieczki była ulica Grójecka 119 róg Korotyńskiego, gdzie stoi około 4-metrowej wysokości krzyż metalowy, który jest poświęcony powstańcom warszawskim, którzy zostali rozstrzelani w tym miejscu w sierpniu 1944 roku.

To była bardzo pouczająca dla nas lekcja śladami bohaterów i ich męczeńskiej śmierci w czasie II wojny światowej na naszej Ochocie.

Z pewnością będziemy o tym pamiętać ilekroć będziemy w pobliżu tych miejsc w przyszłości.

autor:B.G.

Kategoria: 6C, Bez kategorii